Pasitikėjimas savimi
Bene dažniausia atpažįstama problema – neigiamas savęs vertinimas. Visuomenėje gana plačiai nagrinėjamos temos, kaip priimti, kaip pamilti save, kaip pasitikėti savimi ir neretai nesėkmės atveju klijuojama etiketė žmogui – „Jis labai nepasitiki savimi“. Tiesa ta, kad savęs vertinimas veikia įvairias gyvenimo sritis, tačiau tai ne visam gyvenimui determinuotas nuosprendis. Savęs vaizdas – savivertė – tai išmoktas pasirinkimas, ne faktas. Mintys apie save vystėsi kaip pasekmė visų patirčių gyvenime. Jei gyvenimo patirtys didžiąja dalimi buvo pozityvios ir palaikančios, tai tikėtina, kad ir savęs vaizdas bus daugiau teigiamas ir atjaučiantis, tačiau jei susidūrėme su negatyviu patyrimu ir stokojome palaikymo – galimai save matysime labiau iš neigiamos, kritikuojančios perspektyvos.
Kaip mes matome save, atpažįstame iš to, kokia kalba kalbame su savimi: kiek teisiame save, savo veiksmus ir jausmus, kokią savo vertę pateikiame kitiems. Kitais žodžiais tariant, kokias ribas brėžiame kitų atžvilgiu. Galime pastebėti, kaip neigiami įsitikinimai apie save veikia gyvenimo aspektus ir kaip tai apriboja pasirinkimo kelius.
Kognityvinė elgesio terapija gali padėti suprasti, kaip žemas savęs vertinimas vystėsi, kas jį palaiko. Bendradarbiaujant konsultacijų metu atpažinti kokie kritiški įsitikinimai apie save kyla galvoje ir kartu atrasti naujus, švelnesnius, daugiau atskleidžiančius perspektyvas ir galimybes.
Kuo gali būti naudingas darbas su pasitikėjimo savimi didinimu?
- Skatina bandyti naujus dalykus, prisiimti riziką ir atsakomybę
- Padeda lengviau įveikti iššūkius ir į juos reaguoti
- Moko priimti kitų žmonių nuomonę ir kritiką
- Įgalina išsakyti savo nuomonę, jausmus ir įsitikinimus
- Leidžia susidaryti pozityvų, bet kartu ir realistišką savęs vaizdą
- Stiprina tikėjimą, kad galime patirti laimę ir sėkmę
Naujienlaiškis
Užsiprenumeruokite naujienlaiškį